niedziela, 4 maja 2014

Jogurtowy deser z jagodami


Kolejny przepis na deser, lecz tym razem z dodatkiem jagód. Deser składa się z dwóch warstw: śmietankowej i jagodowej. W smaku jest bardzo puszysty i lekki. Wykonanie również nie zajmuje dużo czasu. Przed podaniem schłodzić w lodówce. 


Składniki:


  • 100 g jagód
  • 300 g jogurtu naturalnego
  • 3 łyżki cukru 
  • 4 łyżeczki żelatyny

Jagody płuczemy i miksujemy z 1 łyżką cukru.  1 łyżeczkę żelatyny zalewamy odrobiną zimnej wody i czekamy, aż napęcznieje. Następnie dodajemy 1 - 2 łyżeczki wrzątku i mieszamy, aż żelatyna się rozpuści.  Przestudzoną żelatynę dodajemy do zmiksowanych jagód.  Rozlewamy po równo do 4 naczynek i wstawiamy do lodówki do stężenia. U mnie była to silikonowa forma na muffinki.
W międzyczasie jogurt (w temperaturze pokojowej, w przeciwnym razie po dodaniu żelatyny zrobią się nam kluchy) dosładzamy do smaku. 3 łyżeczki żelatyny zalewamy odrobiną zimnej wody i czekamy, aż napęcznieje.  Następnie dodajemy 2 -3  łyżeczki wrzątku i mieszamy, aż żelatyna się rozpuści.  Przestudzoną żelatynę dodajemy do jogurtu i mieszamy.  Odstawiamy, aż jogurt zacznie tężeć.  Możemy dodać do środka trochę całych jagód.  Tężejący jogurt wylewamy na zastygłą masę jagodową.  Foremki wstawiamy do lodówki, aż masa całkiem stężeje.  Zastygnięty deser wykładamy na talerzyki (najlepiej na chwilę włożyć foremki do wrzątku).  Deser możemy udekorować jagodami. Przy użyciu silikonowych foremek nie ma potrzeby wkładania do wrzątku. Z podanej porcji wychodzą 4 niewielkie desery.


Smacznego.

Źródło przepisu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz